Věřím, že paracetamol je lék, který za svůj život někdy užil každý. Jedná se o účinnou látku objevenou roku 1893 pro svůj antipyretický efekt (proti horečce). Větší popularity získala během druhé světové války. I když se může zdát, že tento lék je dobře známý, ráda bych připomněla hlavní rizika a benefity spojené s jeho užíváním.
Benefity užívání
Za léta užívání velkou skupinou pacientů můžeme tento lék považovat za dobře známý a umíme s ním pracovat. Považujeme jej za bezpečný pro těhotné, kojící, ale i kojence, kde se používají čípky od pěti kil váhy novorozence. Dále je výhodou celá škála lékových forem (tablety, prášek pro přípravu roztoků, sirupy, čípky), ze kterých si vybere i náročný pacient. Přestože se obvykle paracetamol užívá jako antipyretikum, má také velmi dobré analgetické vlastnosti (proti bolesti). Pro analgetický efekt paracetamolu je ale nutné užít správnou dávku, která může být vyšší než dávka antipyretická. Někdy se pro snížení této dávky využívá kombinace paracetamolu s dalšími účinnými látkami jako je ibuprofen, kofein či tramadol, což vede k lepšímu analgetickému efektu.
Problém dávkování
Jako problematické vnímám dávkování paracetamolu. Nebudu se zabývat dávkováním u dětských pacientů, kde je nutné dávku upravovat dle hmotnosti. Běžně se v jedné tabletě nekombinovaných přípravků nachází 500 mg paracetamolu. Jednotlivá dávka pro dospělou osobu do 65 kg je 500 mg, ale pro osoby nad 65 kg je dávka již 1000 mg, což obvykle odpovídá dvěma tabletám. Často se nám stává, že pacient nepociťuje efekt, což je způsobeno poddávkováním. Jednotlivé dávky by mezi sebou měly mít odstup alespoň 4 hodiny (ideálně 6 hodin). Maximální denní dávka pro dospělého je při krátkodobém užívání 4000 mg, což odpovídá 8 tabletám.
Rizika chybného užívání
Co mnohdy pacienti nerespektují při užívání paracetamolu jako analgetika, je snížení maximální denní dávky při dlouhodobém užívání na 1500-2000 mg. Dále pak je nutné mít na paměti, že pacetamol se nachází v kombinovaných přípravcích na bolest a nachlazení. Nejčastěji se zapomíná na horké nápoje, které obvykle obsahují v jednom sáčku 750-1000 mg paracetamolu, což odpovídá 1,5 až 2 tabletám nekombinovaného přípravku. Paracetamol se nachází v kombinaci s tramadolem v analgeticích na recept, a to obvykle dávce 375-750 mg v tabletě. Dávky je nutné mezi jednotlivými přípravky sčítat nepřekračovat jednotlivou dávku a ani maximální denní dávku.
Lékárníci se snaží na tuto problematiku neustále upozorňovat z důvodu každoročního nevratného poškození jater u několika pacientů. Paracetamol je odbouráván jen játry a při jeho užívání je nutné je mít v pořádku. Je tedy zcela nevhodný u pacientů s poškozením jater. Je zakázána jakákoliv konzumace alkoholu, jelikož by mohla vést k jejich vážnému poškození. Z tohoto důvodu jej není vhodné užívat ani při „kocovině“, kdy je v těle ještě přítomný alkohol. Dále je dobré připomenout, že se přípravky s paracetamolem neužívají preventivně, ale až v případě bolesti či při horečce nad 38° C. K této chybě dochází nejčastěji při nachlazení. Ráda bych zdůraznila, že paracetamol nemá žádný antiseptický efekt, tedy neumí likvidovat bakterie, viry ani kvasinky, nepodporuje imunitní systém a nemá ani protizánětlivý efekt.
Závěrem je dobré říct, že se jedná o lety prověřenou, účinnou, bezpečnou a ekonomicky výhodnou látku vhodnou pro celou řadu pacientů, pokud je dodrženo její správné dávkování.