Opar rtů (Herpes labialis) je infekční onemocnění způsobené virem Herpes simplex typu 1. Po prodělání prvotní infekce, nejčastěji v dětském nebo adolescentním věku se nám vir usazuje na nervových zakončeních a celoživotně dochází k recidivám výsevu, který je nejčastěji na rtu. S virem se za život setká 50 až 90 % populace, ale u většiny jedinců se vir neprojevuje. U některých dochází k výsevu na rtech jednou za 5 až 10 let, ale některé pacienty opakovaný výsev může trápit i několikrát měsíčně. Často je propuknutí infekce vázáno na stresové faktory, jako jsou: větší fyzická zátěž, nedostatek spánku, další infekce, menstruace, těhotenství, změna životního stylu, ale i opalování.
Fáze oparu
První fáze je nenápadná. Projevuje se svěděním, brněním až pálením na rtu. Po pár hodinách nastupuje druhá fáze, ve které ret začíná červenat a vytvářejí se první puchýřky (někdy se puchýřky slévají do jednoho puchýře). Následně puchýř praská a mokvá. Tato třetí fáze infekce je nejnakažlivější. Ve čtvrté fázi puchýř zasychá, pohybem opět praská a vyváří se strup. Zde dochází nejčastěji k přidání další infekce, obvykle bakteriálního původu, která celou léčbu komplikuje. V poslední páté fázi přestává být jedinec infekční. Dochází k dohojení strupu a zhojení oparu.
Léčba
Základem jsou lokální antivirotika, která najdeme ve formě gelu nebo masti. Aplikovat bychom je měli co nejdříve, nejlépe už v první fázi oparu, abychom zabránili rozšíření infekce a zkrátili dobu léčby. Doporučila bych přípravek Zovirax duo, který obsahuje jak antivirotikum aciklovir, tak i kortikoid hydrokortizon, který urychluje dohojení. Samotný aciklovir najdeme v mastičce Herpesin. Oba přípravky je vhodné aplikovat minimálně pětkrát denně.
Pro rychlejší imunitní odpověď doporučujeme užívat zinek (dospělý 25 mg denně) např. přípravek Walmark Zinek Forte a vitamíny skupiny B, jejichž nedostatek bývá příčinou vzniku oparu. Zde se dá doporučit celý B-komplex, například B-komplex Premium, který obsahuje i pivovarské kvasnice.
Z doplňkového sortimentu můžeme doporučit náplasti na opar Compeed, které fungují na bázi vlhkého krytí. Díky překrytí oparu je zabráněno šíření infekce. Na podobném principu je založen i přípravek URGO Filmogel, který vytvoří ochrannou vrstvu na oparu. Na dohojení popraskaných míst se dá doporučit i Hemagel, který taktéž na principu vlhkého krytí pomůže opar dohojit.
Z bylinné terapie je vhodný přípravek Cannaderm Cannadent sérum, který obsahuje výtažek z konopí. Vhodné jsou i homeopatika, kde doporučujeme užívat Allium cepa AKH a Thuja AKH.
U výše vedených přípravků si vždy před užitím pečlivě přečtěte příbalovou informaci.
Kdy jít k lékaři?
Lékaře by vždy měli navštívit jedinci s oslabenou imunitou, malé děti a obezřetnost se doporučuje i u seniorů. Pokud se vyskytnou horečky nebo se opar rozšíří na velkou plochu, je návštěva také na místě. Při zanesení infekce do oka je návštěva nutná co nejrychleji.