Adaptogeny jsou přírodní látky, které se používají ve východní medicíně od nepaměti. Jedná se především o byliny užívané v ajurvédských a čínských tradičních přípravcích. Obvykle jde o byliny, které snižují stres a zvyšují psychickou i fyzickou odolnost. Naše západní kultura se snaží tyto rostliny prozkoumat, ale mnohdy nejsou mechanismy účinku přímo známy. Výzkum postupně odhaluje mechanismus účinku jednotlivých účinných látek rostliny, ale celá rostlina může mít další účinky, které zatím nejsou známy či objasněny. Mezi nejpopulárnější rostliny patří ashwagandha, rozchodnice a ženšen.
Ashwagandha
Jedná se o tradiční indickou rostlinu Vitanii snodárnou (Withania somnifera). Indické jméno ashwagandha pochází ze sanskrtu a vyjadřuje charakteristickou vůni kořene: ashwa = kůň a gandha = vůně. Používá se tradičně nejen jako adaptogen, ale i k léčbě neplodnosti, jako afrodiziakum či k léčbě zánětu. Prokazatelný efekt byl pozorován u skupiny witanolidů obsažených v rostlině, které blokují acethylcholinesterázu (zánětlivou reakci) a dále byl prokázán efekt u neurodegenerativních onemocnění jako je Alzheimerova choroba. Při užívání je vhodné nepřekračovat doporučenou denní dávku. Je třeba mít na paměti, že starší osoby, lidé s poruchou štítné žlázy či diabetici, by měli užívání konzultovat se svým lékařem. Přípravky mají postupný nástup účinku (čtyři až šest týdnů) a po třech měsících se doporučuje užívání přerušit.
Rozchodnice růžová
Rozchodnice růžová (Rhodiola rosea) je tradiční horskou rostlinou Evropy a severní Asie, která se nachází běžně v doplňcích stravy na našem trhu. Vzácně tuto rostlinu můžeme nalézt v Jeseníkách či Krkonoších, běžně se vyskytuje v Alpách. Rozchodnice se používá v lidovém léčitelství. Má adaptogenní účinky, ale i zlepšuje imunitu organismu, má protizánětlivý charakter a byly také prokázány její neuroprotektivní účinky. Používá se extrakt z kořene a oddenku rostliny. V Česku dokonce nalezneme registrovaný léčivý přípravek obsahující jen rozchodnici, který se používá při chronickém stresu a velké psychické zátěži. Ve studii u tohoto přípravku bylo prokázáno zlepšení paměti u pacientů a zlepšení zvládání stresových situací.
Ženšen pravý
Tato korejská tradiční rostlina známá také pod názvem všehoj ženšenový (Parax ginseng), se používá běžně ve východní medicíně. Využívá se kořen rostliny, který mnohdy připomíná tvarem lidské tělo. Nejvýznamnější skupinou účinných látek jsou ginsenosidy. Rostlina se používá především pro své adaptogenní, stimulační a protizánětlivé účinky. Většinou se využívá extrakt z rostliny. Terapie ženšenem by neměla přesáhnout dobu tří měsíců. Dlouhodobé užívání ve vysokých dávkách může způsobit nadměrnou stimulaci organismu. Ženšen je nevhodný pro pacienty s vysokým krevním tlakem a astmatem.
U všech adaptogenů musíme počítat s postupným nástupem účinku. Obvykle se u všech tradičních rostlinných přípravků doporučuje po delší době užívání udělat pauzu. Vždy je dobré se svým lékařem či lékárníkem probrat vhodnou kombinaci rostlinných přípravků s běžnou chronickou léčbou (vysoký krevní tlak, cukrovka, porucha štítné žlázy) a vhodnost délky terapie.